Uprostřed chudoby kalkatských ulic vytváří jedna žena zázračný tavicí potenciál, v němž se spojují bohaté, chudé, nemajetné, hinduistické, muslimské a křesťanské děti, které aktivně přetvářejí společnost a vytvářejí budoucnost podle vlastního výběru.....
Dokumentární film Tvé místo vedle mě

V chudém poválečném Irsku se Cyril Mooney jako třináctiletá dívka rozhodne zasvětit svůj život pomoci těm, ktěří žijí v útlaku na okraji společnosti.

Meet KaliKdyž se v indické Kalkatě stává ředitelkou školy, která však je věží z mramoru mezi chudobou, hladem a sociální bídou "nedoktnutelných" dětí za jejími branami, rozhodne se tyto brány otevřít všem dětem bez ohledu na kastu či náboženství.

Tím pokládá základ revolučnímu systému vzdělávání založenému na hodnotách, osobní zodpovědnosti a svobodě, který mění život tisícům dětí.

Studenti, kteří jsou sami učiteli těch, kteří přicházejí s touhou studovat, a zároveň se od nich učí, zjišťují, jaká je realita za branami jejich školy, a rozhodnou se ji změnit. Aktivují svůj plný potenciál, o kterém by se nám dospělým ani nesnilo, a vytvářejí účinný systém vzájemné pomoci, který nás inspiruje a bere nám dech.

Tvé místo vedle mě (Pravaha, 2012, 53 min) měl premiéru v Praze za účasti sestry Cyril Mooney. Sestra Cyril vedla první dva workshopy, na kterých školila učitele ve svém přístupu a metodice výchovy založené na hodnotách. Film byl promítán na festivalech a často na místech spojených se vzděláváním.

"Seděla jsem s dětmi, které měly na hlavách vši. Šla jsem domů a řekla své matce - nikdo vedle nich sedět nebude. Ona řekla: "Budeš vedle nich sedět ty. A já ti vyčistím vlasy, až přijdeš domů."
Sestra Cyril Mooney
Galerie

Prohlédněte si
záběry z Filmu